سفارش تبلیغ
صبا ویژن
آفت دانش تکبّر است . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]



::: جمعه 89/9/5 ::: ساعت 7:29 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر

در این دنیا افتخارم این است که خود یک بسیچی ام.

 

مفهوم واقعی بسیج و بسیجی

اگر بخواهیم مفهوم بسیج و بسیجی را در ادبیات انقلاب اسلامی جستجو کنیم، چاره ای جز بیان مراد حضرت امام (ره) از بسیج و بسیجی نداریم.

در اندیشه امام(ره) بسیج نهادی است اجتماعی با ابعاد متعدد. در این نگرش بسیج دیگر صرفاً سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد، بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه و با اجزای دیگر نظام، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصور نیست.

بسیج در صورتی می تواند نهادی جامع و شامل جهات متعدد و پایدار شناخته شود که نیازهای دایمی و باورها و ارزش های فرهنگی پدید آورنده آن به روشنی تعریف شوند، این نیازها ممکن است اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا نظامی باشند.

به فرموده امام(ره) « بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پر ثمری است که شکوفه های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می دهد، بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده اند. بسیج میقات پا برهنگان معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت یافتگان آن، نام و نشانی در گمنامی و بی نشانی گرفته اند.»(1)

از دیدگاه امام بسیجی کسی است که در عمل علاقه خود را به پیشرفت و حفظ و گسترش اقتدار نظام اسلامی و شأن و حیثیت ملت مسلمان نشان دهد. یعنی بسیجی بودن معیار و ملاکی است که بر اساس آن میزان تعهد اعضای آن به اصول و آرمان های انقلابی سنجیده می شود.



::: جمعه 89/9/5 ::: ساعت 7:28 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر

بسیج عطری است آسمانی که از جوانه های تراوش می شود
بسیج میعادگاهی است برای کبوتران سرخ دلی
که دل هایشان برای پرواز در اوج می تپد
و بسیجی همان کبوتر سرخ دل است.

بسیجی چکیده عشق است و نماد غیرت.
سمبل تعصب است و پاسدار مکتب.

 




::: جمعه 89/9/5 ::: ساعت 7:25 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز در دیدار هزاران نفر از بسیجیان سراسر کشور، بسیج را رمز پایداری، ماندگاری، و عزت ملی دانستند و ضمن توصیه مؤکد به همه رسانه ها، فعالان سیاسی، و مسئولان برای پرهیز از اختلافهای جزئی و غیراصولی، تأکید کردند:امروز اولویت اصلی کشور مقابله با جنگ نرم دشمن که هدف آن ایجاد تردید، اختلاف و بدبینی میان آحاد مردم است و مهمترین راههای مقابله با این تهاجم، حفظ و تقویت بصیرت، روحیه بسیجی، امید کامل به آینده، و مراقبت جدی در تشخیص ها است.
رهبر انقلاب اسلامی، بسیج را یک استثناء و حادثه ای بی نظیر در کشور خواندند و افزودند: اینکه در یک کشور، مردم با همه وجود و با بهترین و مؤمن ترین عناصر خود از یک نظام بدون هیچ چشم داشتی و با همه توان دفاع کنند، فقط مخصوص انقلاب اسلامی ایران است که دل نورانی امام بزرگوار (ره) توانست به این حقیقت بزرگ دست پیدا کند و با کمک الهی آنرا تحقق بخشد.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش آفرینی و امتحانهای بزرگ بسیج در صحنه های مختلف انقلاب خاطرنشان کردند: یکی از این صحنه ها، عرصه دفاع از استقلال و عزت کشور بود که اگر حضور بسیج در دوران دفاع مقدس شکل نمی گرفت، امروز سرنوشت قطعاً بگونه ای دیگر بود.

تا هنگامی که بسیج است، هیچ تهدیدی متوجه نظام اسلامی نخواهد شد و این موضوع، یک رکن اساسی است

ایشان تأکید کردند: بعد از پایان جنگ نیز بسیج همواره خط شکن و پیشرو بوده است....

 



::: پنج شنبه 88/9/5 ::: ساعت 10:22 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر
« بسیج لشگر مخلص خداست که دفتر تشکیل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده اند»
امام خمینی
پنجم آذر ماه سال روز تشکیل نهاد بسیج به فرمان حضرت امام خمینی (ره) است. هر سال به همین مناسبت از تلاشها و کوششهای بسیجیان قدردانی می شود. امسال این مناسبت با حادثه مهم دیگری نیز عجین شده است. چندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای هماهنگی و انطباق بهتر با شرایط متحول و متغیر امروزی دست به تحولی ساختاری در مجموعه خود زد. یکی از این موارد تشکیل سازمان بسیج مستضعفین بود که به جای نیروی مقاومت بسیج شکل گرفت. سردار نقدی به عنوان فرمانده جدید این نیرو از تحولهای ساختاری در این نیرو خبر داده است.
بر اساس بیانات ایشان تحولهای زیر دراین نیرو رخ خواهد داد:

شرایط ورود اقشار مختلف به بسیج متحول می‌شود
در راستای تلاش برای ایجاد یک تشکل روان و مردمی، به جای یک تشکل بروکراتیک که همه چیز باید از بالا تعیین تکلیف شود، تمام مراحل مانند ورود و جذب بسیج و انواع عضویت در بسیج تغییر می‌کند و شرایط حضور اقشار مختلف به بسیج نیز متحول خواهد شد. به عنوان مثال یک استاد فعال بسیجی کسی است در سال چند مقاله مفید و کاربری برای بسیج بنویسد نه اینکه در هفته 2 ساعت در پایگاه بسیج حضور داشته باشد.
بسیج یک سازمان و تشکل خط شکن بوده و یکی از خصوصیات مهم بسیج، تحول پذیری و نوآوری است. جوانانی که در بسیج هستند تشنه تحول در بسیج هستند و از کارهای تکراری در پایگاه ها خسته هستند

* فعالیتهای اقشار تخصصی
یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری توجه بیشتر به اقشار است و تخصصی بودن بسیج. تعداد اقشار بسیج بسته نیست و شورای مرکزی بسیج هر وقت تصمیم بگیرد می‌تواند اقشار را اضافه کند. به اقشار بسیج اختیارات بیشتری داده خواهد شد اما در عین حال برای جلوگیری از سلیقه‌ای شدن فعالیتها در موارد مختلف، ضمن اعطای اختیارات بیشتر، در نهایت در ستاد تخصصی سازمان بسیج، هماهنگی‌ها صورت می‌گیرد و این تغییرات نیز انعطاف لازم را دارد.

* ادبیات نظامی نباید بر سازمان بسیج حاکم باشد
مقام معظم رهبری سال‌هاست که موضوع عدم حاکمیت ادبیات نظامی را از بسیج خواسته اند اما تاکنون محقق نشده است. وقتی ادبیات نظامی بر سازمان حاکم شد سایر اقشاری که با این ادبیات بیگانه هستند از این موضوع دفع می‌شوند. باید ساختار سازمان را طوری برنامه‌ریزی کنیم تا با ادبیات تشکل‌های مردمی و غیرنظامی هم‌ساز باشد.

* تولید فکر، مهمترین هدف
مهمترین هدف کوتاه مدت در بسیج، تولید فکر و اندیشه خلاق برای حرکت در بسترهای جدید است.
بسیج از همه مردم درخواست می کندا به بسیج کمک کنند تا در بسترهای جدیدی بهتر حرکت کند. برای انتقال نیازهای جامعه، قابلتهای اقشار و ظرفیت ها و پتانسیلها به مسئولان ارشد سازمان بسیج 2 اقدام انجام خواهد شد: یکی معرفی مراکز دریافت این اطلاعات و انتقال به رئیس سازمان و پیش‌بینی گروه‌های کاری است تا این مسایل را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند و بتوانند به راهکارهای عملی و قابل اجرا تبدیل کنند. دومین راهکار هم این است که ما به شکل ساختاری نظرات جمع آوری شود؛ یعنی پایگاه به حوزه‌ها و حوزه‌ها به نواحی و همین طور تا مرکز و در سلسله مراتب اقشار هم به همین ترتیب، ایده ها جمع آوری خواهد شد.

تقدیر از ایده های برتر
تا پایان امسال مرحله اول از جمع آوری نظرات مردم اجرایی می شود و از کسانی که نظرات ارزشمند و برتری را بیان کنند تقدیر به عمل می آید.

* کادر عادل برای تحقق عدالت

مهمترین موضوع در دهه چهارم انقلاب این است که اگر مسیر حرکت بسیجیان به سوی خودسازی و ارتقای سطح معنویت و اخلاق باشد. لازمه تحقق عدالتی که مقام معظم رهبری فرمودند، داشتن کادرهای عادل است؛ کادرهایی که اگر به جایی رسیدند مردم و خدا را فراموش نکنند. "ما باید بتوانیم خدمتگزاری سازمان یافته داشته باشیم، مثلا در محله‌ای معضلی وجود دارد و مردم از آن نگران هستند، بسیج باید کمک کند در حل آن معضل. " در عرصه سازندگی ما کارهای کوچک و گسترده در گوشه و کنار کشور داریم که می‌تواند بسیج با هم جهت کردن انگیزه‌ها، کار را پیش ببرد. بسیج باید اولویت ما را شناسایی و بعد انگیزه‌ها را تشویق کند.
مقام معظم رهبری سال‌هاست که موضوع عدم حاکمیت ادبیات نظامی را از بسیج خواسته اند اما تاکنون محقق نشده است.

* نوآوری
بسیج یک سازمان و تشکل خط شکن بوده و یکی از خصوصیات مهم بسیج، تحول پذیری و نوآوری است. جوانانی که در بسیج هستند تشنه تحول در بسیج هستند و از کارهای تکراری در پایگاه ها خسته هستند. بدنه کنونی بسیج تشنه تحول است، البته جاهایی هم ممکن است در مقابل تحولات مقاومت شود ولی این طبیعی است و باید در این خصوص فرهنگ سازی شود.
 
* افزایش تعداد اعضای بسیج
هدف بسیج رفتن به سمت جامعه اسلامی است، بازار اسلامی، دانشگاه اسلامی، مدرسه اسلامی، وگرنه اعداد و کمیت به درد بایگانی می‌خورد چون این اعداد اصالت ندارند بلکه خروجی این اعداد اصالت دارند. گاهی اوقات با کمیت کوچکتر، کارهای بزرگی انجام می‌شود منتها طبیعتا سازمان بسیج یکی از ویژگی‌هایش این است که دربرگیرنده همه آحاد مردم باشد.
"اضافه کردن عدد در سازمان بسیج بد نیست ولی در سازمان‌های دیگر بد است چون هزینه بالا می‌رود ولی اینجا فایده بالا می‌رود. وقتی عدد ما بالا می‌رود یعنی خدمات به روستاها بیشتر می‌شود، یعنی سطح معرفت تعداد افراد بیشتری از جامعه بالا می‌رود. هیچ هزینه اضافی با افزوده شدن عدد افراد بسیجی جامعه ایجاد نمی‌شود.
با اضافه شدن افراد بسیج باید اصول و ارزش‌ها حفظ شود. این طور نیست که ما فقط یک کارت صادر کنیم و بگویم افراد بسیج اضافه شده است. هر چه قدر ما بتوانیم عدد بالاتری از افراد جامعه را سازماندهی کنیم، به نفع انقلاب است.

* تلاش برای حفظ نیروها
یکی از تاکیدات موکد مقام معظم رهبری حفظ افرادی است که جذب بسیج می‌شوند. نباید بر اثر اشکال کوچکی در سیستم، یک نفر از اعضای بسیج ناراحت شود و کناره گیری می کند. ایشان تاکید دارند افرادی که جذب می‌کنیم برنامه برای حفظ شان داشته باشیم .
اگر برای افرادی که جذب بسیج شده اند مسئولیت و کاری تعریف نشود، آنها می‌روند. یک فرد با انگیزه و انقلابی جایی نمی رود بیکار بایستد. مقام معظم رهبری هم تاکید کردند که سازمان بسیج حتما برنامه داشته باشد به خصوص برای جذب و حفظ جوانان.
فراموش نکنیم که بدنه بسیج از تک تک ما تشکیل شده و تحقق اهداف این نیروی مخلص در دهه چهارم انقلاب به کوشش و تلاش یکان یکان ما بستگی دارد.


::: پنج شنبه 88/9/5 ::: ساعت 10:3 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر

 شهادت طلبند.

 با ایمان و حافظ معنویات هستند.

 فداکار و با استقامتند.

 حاضر در صحنه اند.

 پیرو معصومین هستند.

 مطیع امر ولی فقیه زمان خویش هستند.



::: جمعه 87/9/8 ::: ساعت 5:50 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر

1 . دفاع از اسلام و امنیت کشور

2 . توسعه نظام دفاعی و گسترش اسلام

3 . نظام دفاعی بیست میلیونی ( کشوری )

4 . نظام دفاعی صد میلیونی ( جهانی )

5 . ایام الله و دفاع جهانی

6 . بسیج محرومیت زدایی

7 . بسیج سواد آموزی

8 . بسیج سازندگی کشور

9 . حمایت از دولت و قوای مسلّح

10 . باز دارندگی و خنثی سازی توطئه ها

11 . سلب آرامش دشمن

12 . همراهی در بازسازی بعد از جنگ



::: جمعه 87/9/8 ::: ساعت 5:49 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر
 1 . در قلمرو اجتماعی

مفهوم بسیج در این قلمرو همان هدایت مردم و امکانات آنان در جهت اجرای احکام است.

نمونه های بسیج اجتماعی : بسیج مردم برای براندازی رژیم پهلوی ، حمایت کشاورزان در ابتدای انقلاب ، رویارویی در مقابل تجاوز گسترده رژیم عراق در جنگ تحمیلی ، حمایت از اصول و مبانی جمهوری اسلامی ـ بویژه از طریق راهپیمایی ها ـ می باشد.

2 . در قلمرو عبادی ـ سیاسی

امام راحل از نشست ها و اجتماع های عبادی ـ سیاسی مردم سخن گفته و نماز جماعات و جمعه را اولین انسجام و بسیج مردمی دانسته است و اوج آن را در حج ، کنگره ی عظیم عبادی ـ سیاسی مسلمانان معرفی و حتی با اعلام برائت از مشرکین به دنبال آزاد سازی انرژی متراکم جهان اسلام بوده است.

3 . در قلمور عشق و عرفان

امام راحل بسیج را در قلمرو عشق و عرفان توصیف کرده و ویژگی های فطری نابی برای آن قائل شده است.

دارندگان این نوع نگرش برای کسب رضایت معبود ، آغوش خود را برای هر خطری باز میکنند و به پیشواز شهادت می روند. این دیدگاه ما را به حقیقت حقّه بسیار نزدیک می کند.

آثار خجسته ی آن در جبهه های دفاع مقدّس عیان گردید و بسیجیان لبریز از عشق، یک شبه ره صد ساله را پیمودند؛ و در وصایای مانده از خودشان برادران و خواهران دینی خود را به پیوستن به این قافله فرا خواندند.



::: جمعه 87/9/8 ::: ساعت 5:24 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر

حضرت امام خمینی رحمة الله علیه که همیشه بر نقش مردم و اهمیت حیاتی آن در تأمین سلامت و موفقیت نظام تأکید می کردند ، با درایت خاصی در پنجم آذر ماه 1358 طی بیاناتی ضرورت تشکیل مدرسه ی عشق یا همان بسیج مستضعفان را اعلام فرمودند.

برکات این شجره طیّبه و عطر دلاویز آن در طی بحران سال های اولیه انقلاب و جنگ تحمیلی و بعد از آن به سراسر کشور اسلامی ما رسید و فضای آن را معطّر ساخت.



::: جمعه 87/9/8 ::: ساعت 5:1 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر

مراد حضرت امام خمینی ( ره ) از بسیج ، فراتر و جامع تر از معانی مذکور در لغت نامه هاست و حتی با درک اغلب مردم از بسیج به عنوان نهادی رزمی متفاوت است.

در اندیشه ی حضرت امام خمینی بسیج یک نهاد اجتماعی با ابعاد متعدّد است.

در این نگرش بسیج صرفا سازمانی نظامی نیست که فقط در زمان جنگ و برای دفاع در مقابل دشمن شکل گرفته باشد ، بلکه نهادی است وسیع و پاسخگوی نیازهای اساسی و حیاتی جامعه ؛ و با اجزای دیگر نظام ، چنان هماهنگی و پیوند دارد که انفصال آن جز با انحلال جامعه اسلامی متصوّر نیست.

اگر بسیج را نهادی منسجم محسوب کنیم که در مقطع زمانی معینی به ضرورتی اجتماعی پا به عرصه وجود نهاده است ، طبیعی است که با رفع ضرورت جایی برای دوام و بقای آن باقی نمی ماند ، حتی اگر مشکل و مسأله ای که بسیج برای پاسخگویی به آن تشکیل شده است ، مسأله ای اقتصادی یا فرهنگی باشد.

بسیج در صورتی می تواند نهادی جامع و شامل جهات متعدّد و پایدار شناخته شود که نیازهای دائمی و باورها و ارزشهای فرهنگی پدید آورنده ی آن به روشنی تعریف شوند ؛ این نیازها ممکن است اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و یا نظامی باشد.

نهاد بسیج کارکردهای گوناگون دارد و به نیازهای متعدّد پاسخ می دهد ، چنانچه در تثبیت ابعاد سیاسی ـ اجتماعی نظام و در دفاع هشت ساله ، در برابر دشمنان نقش مؤثر خود را ایفا کرد. حیثیت امروز نظام ، تا حدود زیادی مدیون بسیج و حضور همه جانبه ی مردم در آن بوده است.

سابقه ی بسیج در منظر امام گویای این مطلب است که ملت ها در قرون و اعصار به دعوت رهبران الهی ، بسیج شده اند تا دین خدا را زنده نگه دارند



::: جمعه 87/9/8 ::: ساعت 5:1 عصر :::   توسط بصیرت 
نظرات شما: نظر